ITB Berlin: liczba wyjazdów na świecie wzrosła o 90 proc.
Z badania World Travel Monitor firmy IPK wynika, że na całym świecie liczba podróży zagranicznych w 2022 r. wzrosła o 90 proc. rok do roku, co odpowiada globalnemu wolumenowi prawie 700 mln podróży w 2022 r.
ITB Berlin przedstawił wyniki najnowszego World Travel Monitor IPK International na temat globalnych trendów w podróżach wyjazdowych w 2022 roku.
W 2022 roku branża turystyczna odnotowała znaczne ożywienie. Na całym świecie wyjazdy zagraniczne wzrosły rok do roku, ale nadal nie wróciły do poziomu z 2019 r. Różnice były widoczne w odniesieniu do poszczególnych kontynentów, destynacji i rynków turystycznych. Podczas gdy podróże zagraniczne w Azji pozostawały daleko w tyle za poziomami sprzed pandemii, międzynarodowe podróże Europejczyków i Amerykanów były znacznie bliższe liczbom z 2019 r.
Wzrost liczby podróży zagranicznych w 2022 roku
Z badania World Travel Monitor firmy IPK wynika, że na całym świecie liczba podróży zagranicznych w 2022 r. wzrosła o 90 proc. rok do roku, co odpowiada globalnemu wolumenowi prawie 700 mln podróży w 2022 r. W porównaniu z podróżami wyjazdowymi przed pandemią w 2019 r. jest to 66 proc. poziomu sprzed kryzysu.
Międzynarodowe podróże z Europy wzrosły o 92 proc., z Ameryki Północnej – o 87 proc., a z Ameryki Południowej – o 70 proc. Te wskaźniki wzrostu spowodowały, że podróże zagraniczne niemal całkowicie powróciły do poprzedniego poziomu lub osiągnęły trzy czwarte poziomu sprzed pandemii.
Międzynarodowe podróże z Azji pozostały znacznie poniżej danych z 2019 r., jednocześnie wykazując 90-proc. wzrost rok do roku w 2022 r. Różnica w trendach w porównaniu z innymi kontynentami wynikała głównie z restrykcji polityki Covid-19 w Chinach, które są największym turystycznym rynkiem źródłowym.
Liczba podróży zagranicznych w 2022 r. była najwyższa w USA, a następnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Najpopularniejsze destynacje w 2022 roku
Jeśli chodzi o destynacje, szczególnie popularne były wakacje w słońcu i na plaży w Turcji i Hiszpanii, które prawie odzyskały poziom z 2019 r. Rok do roku Wielka Brytania również odnotowała wysokie trzycyfrowe stopy wzrostu powyżej średniej światowej. Ogółem w 2022 r. wiele destynacji najbardziej dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią w 2020 i 2021 r. osiągnęło ponadprzeciętne wyniki.
Według Destination Performance Index (DPI) opracowanego przez IPK, w 2022 roku najpopularniejszym kierunkiem podróży były Malediwy. Za Malediwami uplasowały się Dubaj i Cypr, które zajęły drugie i trzecie miejsce.
Wyższe wydatki na podróże w 2022 r
W 2022 roku, podczas gdy średni czas trwania podróży zagranicznej był prawie taki sam jak przed pandemią, według World Travel Monitor® koszty podróży na osobę i podróż ponownie znacznie wzrosły. W 2022 roku średnie wydatki na osobę na noc wyniosły około 165 euro.
Pobyty stały się krótsze – ich długość osiągnęła poziom niemal sprzed pandemii – ze względu na ponadprzeciętny wzrost krótkich pobytów (od jednej do trzech nocy). W ciągu ostatnich dwóch lat pandemii uległy one znacznie większemu spadkowi.
Wzrost wydatków na podróże wynikał przede wszystkim z wyższych kosztów podróży, spowodowanych inflacją oraz ograniczoną dostępnością lotów i usług. Z kolei wyniki World Travel Monitor nie wykazały prawie żadnych zmian w dochodach podróżnych wyjeżdżających z kraju.