Lekki wzrost na czarterach na Chopina w lutym
Na podróże z Warszawy zdecydowało się w lutym 37,5 tys. osób, o 15 proc. więcej niż w styczniu. Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata oraz Tbilisi.
Od początku 2021 już 70 tys. pasażerów wybrało połączenia czarterowe (spadek o 66,8 proc. r/r).
– Dostajemy też sygnały o chęci zwiększania częstotliwości, bądź też przywracania kierunków przez poszczególnych przewoźników. Nadchodzące wakacje, to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.
Niestety pozostałe dane nie są jeszcze aż tak optymistyczne. W lutym z usług największego polskiego lotniska skorzystało 173 tys. osób, co oznacza spadek o 86,2 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku. Wykonano 2,2 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 83,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najpopularniejszymi zagranicznymi kierunkami w rejsach rozkładowych okazały się: Frankfurt, Kijów, Amsterdam, Londyn oraz Paryż.
Od początku roku stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 370 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu roku poprzedniego), z czego 53,4 proc. podróżowało w strefie Schengen. 255 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,9 proc.). Z kolei w ruchu niskokosztowym obsłużono 45 tys. pasażerów (spadek o 89,6 proc.). Z krajowych połączeń skorzystało 44 tys. pasażerów (spadek o 83,4 proc.).
Od początku roku na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i startujących z niego przewieziono 12 442 tony ładunków (spadek o 23,4 proc.), oraz 1 063 tony poczty (spadek o 54,3 proc.).